Thursday, February 18, 2010

Lalki i ludzie / Of dolls and men

Myriam, I don't know yet, it seems those gloves are very complicated and time consuming, so I may interlace both versions with something else, maybe a hat. Something with one colour only! *^v^* And yes, if I sold Flo I'd probably buy another doll but I'm not sure yet which model. I like having more than one doll in the house. ~^^~

***
Książki zazwyczaj pokazuję na moim blogu książkowym, ale nie mogłam się powstrzymać... Miałam w styczniu jakiś trudny start z czytaniem, ale jak już zaczęłam, to proszę, nie rozdrabniam się na cieniutkie ksiażeczki. ~^^~
I usually show my books on my book blog but here I couldn't spare you this view... I had a rough start with reading at the beginning of this year but then when I finally got to reading, there was no way I could choose a normal thin book. ~^^~


Od góry / From the top:
840 str/pages
739 str/p
448 str/p
632 str/p
960 str/p!

***

Co do sprzedawania (lub nie) Flo, to z lalkami jest tak...
As for selling (or not) Flo, it's like this...

Kupuje się lalkę a potem następuje ta magiczna chwila wzięcia jej pierwszy raz do rąk, i albo człowiek znajduje z nią swego rodzaju więź, albo nie. Niekochana lalka leży w pudełku, nie chce się człowiekowi szyć dla niej ciuchów, nie planuje kupowania dla niej peruk i oczu, bo nie wiadomo, czy się przydadzą. Oczywiście to tylko lalka, kawałek żywicy, ale jeśli między człowiekiem a daną lalką nie ma "chemii", to znaczy, że to były wyrzucone pieniądze.
You buy a doll and then there is this magical moment when you take it in your hands for the first time, and either there is a bond made between you and your doll, or not. The doll that isn't loved stays in the box all the time, you don't feel like making clothes for her or buying wigs and eyes, because you are not sure you want to invest in that doll anything if you didn't invest your feelings. Of course, it's just a piece of resin, but if there is not bond between a man and a doll, you've just wasted your money.

W Lollipop zakochałam się od razu. To znaczy, obejrzałam wiele zdjęć lalek i wiedziałam, że to musi być właśnie ta. Zamówiłam ją i czekałam na dostawę, a w tym czasie miałam wątpliwości, czy dobrze zrobiłam, wydając tyle pieniedzy na lalkę! Ale kiedy przyszła i spojrzałam na nią po raz pierwszy na żywo, od razu zdobyła moje serce.
I fell in love with Lollipop straight away. I mean, I saw many photos of different dolls' and then I knew this was the one and only. I ordered it and while waiting for the delivery for two months I had doubts whether it was the good thing to spend my money on. But when I took her out of the box and looked at her she immediateloy won my heart.

Kiedy zdecydowałam się na zakup Miny, to był ten sam impuls, że ta albo żadna, natomiast kiedy rozpakowałam ją z pudełka moją pierwszą reakcją było "jaki brzydal, to był nieudany zakup!". Ale z czasem zaczęłam w niej widzieć potencjał i teraz im bliżej do momentu zmiany okropnego makijażu tym bardziej nie mogę się doczekać, aż zobaczę jej piękną buzię!
When I decided to buy Mina, it was the same impulse - this one and no other, but when I unpacked the box my first reaction was "what an ugly doll, it was a totally bad choice!". But as time passed I started to see the potential in this mold and the closer the moment of changing her makeup, the more anxious I am to finally see her beautiful!

Ale z Flo było inaczej.
It was different with Flo.


Chciałam inny model z tej firmy, ale nie był sprzedawany jako sama główka, więc nie mogłam sobie zrobić takiej hybrydy na dziewczęcym ciałku. Obejrzałam dostępne główki z Crobidoll i wybrałam Yeon-Ho, dodatkowo wyobrażając sobie, że wystylizuję ją na Japonkę (co w efekcie się zmieniło, ale często to same lalki podpowiadają, co z nimi zrobić ~^^~). To piękna lalka i nie potrafię powiedzieć, co jej brakuje, żebym polubiła ją tak, jak Rori i Minę. Ale na razie nie ma między nami tej "chemii", chyba dam jej czas, to znaczy na razie zajmę się dopracowaniem wyglądu Miny, uszyję nową sukienkę dla Rori, może będzie tak, że pewnego dnia zobaczę ten model w czyjejś stylizacja, która do mnie przemówi, może sama wymyślę dla niej strój, który wydobędzie niezauważalne dla mnie walory tego modelu.
I wanted another model from that company but it wasn't sold separately from the boy's body so I couldn't make a hybrid on girl's body. I looked at all the available heads from Crobidoll and chose Yeon-Ho, additionally imagining her as a Japanese (which turned out differently because very often dolls tells us how they want to be stylized ~^^~). It is a beautiful doll and I really cannot tell what's it missing to be my favourite but there is no "chemistry" between us, just like with Rori and Mina. I may give Flo some time, concentrate on other dolls now, repainting Mina, sewing a new dress for Rori, and maybe one day I'll see something interesting in this doll or find other owner's photos that give me some idea about her look.

Jeśli nie, zawsze mogę ją sprzedać, bo na tym też polega kolekcjonowanie dollfie - na wymianie modeli i dobieraniu ich tak, żeby jak najlepiej dopełniały naszą kolekcję.
And if not, I can always sell her because that's also what this dollfie collecting is about - changing the dolls and choosing the best models to complete our collection.

4 comments:

 1. Lubie grube książki i z reguły zawsze zawieszam oko na tych potężnych objętościowo . To jest to pierwsze co mnie interesuje, potem autor i przeglądam tresc .To decyduje o tym czy chce ja czytac , czy nie , tytul moze nie istniec .Groteskę czytałam. W Twoich lalakach podziwiam kreacje.

  ReplyDelete
 2. o! uzupełniłaś Stephensona ^^
  a ja się cały czas gryzę czy kupować to klocowate wydanie Peanatemy.... jak ja to przeczytam w autobusie ;(
  ja chce mniejsze!!!

  u mnie czytanie zastopowało od nowego roku, akurat jak mi się trochę książek rzuciło ;/ bo dostałam dwa Gibsony i jeszcze uzupełniłam sobie cykl o śmierci (Świat Dysku)~~ ale dzień jest coraz dłuższy, a ja coraz bardziej wyspana, może się znowu nakręcę czytelniczo ;)

  ReplyDelete
 3. Jestem właśnie po lekturze "Groteski". Ja jestem zadowolona z lektury, więc polecam! ;)

  ReplyDelete
 4. i like the idea of interlacing the patterns into a hat.

  wow! what a stack of books. my husband really likes neal stephenson. the cover of the top book looks interesting.

  What you said about flo made a lot of sense. I hope you find a doll that fits you or even begin to like flo if it was meant to be.

  ReplyDelete