Saturday, November 30, 2013

Hortulus

Co można robić w listopadzie nad morzem? Pojechać na spacer po ogrodach Hortulus w Dobrzycy.
Mimo późnej jesieni jest co oglądać, bo Hortulus to zbiór różnych rodzajów ogrodów, m.in. ogród japoński, francuski, angielski czy nawet ogród trolli i chatka z piernika (która niestety rozczarowuje...), a dobór roślin jest taki, że nawet bez kwitnących kwiatów jest tu pięknie i nastrojowo.
Jedyne, do czego mogę się przyczepić to bałagan panujący w ogrodach... Wiem, moje postrzeganie pielęgnacji ogrodu zostało na zawsze zepsute przez widok ogrodnika czyszczącego trawnik w ogrodzie w Kioto - pęsetą wybierał liście i brzydkie fragmenty mchu, ale niezależnie od tego, czy to lato czy zima, zajmowanie się ogrodem to przecież jedyna praca ludzi zatrudnionych w Hortulusie! Dlaczego więc brnęliśmy przez błoto i liście, oczka wodne były zabagnione a niektóre miejsca pełne martwych zgniłych roślin jednorocznych i starych pustych doniczek, które można było usunąć. Nie zrozumiem takiego bylejakiego podejścia do swojej pracy. Oczywiście kawiarnia była nieczynna, kiedy o to zapytaliśmy, pani ze zdziwieniem powiedziała, że przecież jest PO sezonie!... ><
Yesterday we went to Dobrzyca to visit the Hortulus  gardens, a collection of different style gardens. They were very nice, even in the November weather, although some cleaning would be nice (dead plants, dirty water, old plant pots, ect). 
きのうDobrzycaHortulusに行きた。それはいろいろの庭があって、たとえば日本の庭とフランスの庭と英国の庭。11月に庭はもきれいだよ。
6 comments:

 1. 面白い庭ですね。日本のもあってうれしいです。

  ReplyDelete
  Replies
  1. 日本の庭は一番大きいです。一つの場所に色々の庭を見ることができます。

   Delete
 2. Ale ciekawy ogród. Trochę taki japoński. Udanego wypoczynku!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dziękuję! Część ogrodu (chyba największa) była japońska, a wszystkie rodzaje przeplatały się albo sąsiadowały ze sobą, ciekawe założenie architektoniczne.

   Delete
 3. Piękny ogród , szkoda ,ze takie dziwne podejście maja do niego ci którzy dbać powinni,ale my jesteśmy dziwnym narodem . Odpoczywaj.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dziękuję! No właśnie dziwna taka postawa, obsługa w sklepie/kasie też była jakaś niewyraźna, jakby byli szczęśliwsi, gdy nikt ich nie odwiedza...

   Delete