Sunday, August 25, 2013

Niedzielne różności

Tylko jeden lunch z zeszłego tygodnia, tak wyszło. Tym razem klasyk - kotlecik schabowy w sosie słodko-kwaśnym i śliwka jako urozmaicenie, cukinia duszona z dodatkiem sosu sojowego i sezamu, ryż z marynowanym kwiatem sakury i tamagoyaki.
Only one lunch from last week - pork chop in sweet-sour sauce with a plum, zucchini stew in soy sauce and sesame seeds, rice with salted sakura flowers, tamagoyaki.



W zeszłym tygodniu zapisałam się na rozdawajkę retro u Deb i wygrałam magazyn Australian Home Journal z 1961 roku! *^v^* I chociaż to wydanie bez papierowych wykrojów, to już się cieszę na oglądanie sukienek i planowanie ich uszycia. ^^*~~ Dziękuję, Deb!
Last week I joined the giveaway at Deb's and I won a 1961 Australian Home Journal magazine! *^v^* Although it doesn't have the paper pattern section, I'm looking forward to fliping through pages and planning dresses to sew. ^^*~~ Thank you, Deb!

Poza tym, trochę utonęłam w przetworach, ale w zasadzie zostały mi tylko pomidory - mam już zapas różnych ogórków (kiszonych, konserwowych, krokodylków, w musztardzie) i dużo powideł śliwkowych.
I've been making a lot of pickles and plum jams last week, now all I need to prepare for Winter is the tomato paste.

I dojrzewają mi papryczki chilli, zostawię Was ze zdjęciami sprzed kilku dni - pierwsza chilli Super F1 już zjedzona! *^o^* W czerwienieniu się gonią ją Macska Piros i Jalapeno Purple (lada dzień zmieni się z prawie czarnego w purpurowy).
My chilli peppers are getting ripe, my first Super F1 pepper has already been eaten and Jalapeno Purple is on the verge of changing from black to purple.



A ja wracam do maszyny, żeby skończyć moją Malinową 1940-stkę, którą już uwielbiam! (zostały mi rękawy do wszycia i podłożenie dołu, nie obyło się bez małych problemów ale o tym następnym razem). Miłej niedzieli! ^^*~~
And I'm going back to the sewing machine to finish my Raspberry 1940 dress which I already love! (I need to add the sleeves and hem it, there was some problems with sewing but I'll talk about them next time). Have a great Sunady! ^^*~~

6 comments:

 1. Do you accept international orders for your bento? Jestem głodna!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Well, it wouldn't get very fresh to you... *^o^*
   But you have access to bigger and better choice of original bento boxes just around the corner, うらやましい!。。。 *^-^*

   Delete
 2. To be honest, I am sick of bentos from the supermarkets in our neighborhood. Is it difficult to get the shells for bento? Where do you buy them?

  ReplyDelete
  Replies
  1. What do you mean by "shells"? The box itself? The silicon cups? Please clarify this. *^v^*

   Delete
  2. Yes, yes, boxes :)

   Delete
  3. There are online shops in Poland who sell bento boxes and accessories but they're expensive so I bought them online from Japan (much cheaper!) or some of them I bought while being in Japan on holidays in 2011. And some pieces are presents from my Japanese friend.

   Delete