Monday, May 03, 2010

Cool Kool Aid!

Co to jest Kool Aid? To amerykańska oranżadka w proszku. Pachnie zabójczo owocowo i zapewne nieźle smakuje, ale ja jej nie piłam. Za to użyłam jej do ... farbowania lalkowej peruki! *^v^*
Kool Aid używa się do farbowania włóczki (a nawet runa), bo idealnie barwi włókna naturalne, a ponieważ miałam w domu kilka torebek przysłanych mi kiedyś przez Myriam, postanowiłam wypróbować na jednej peruce.
What is Kool Aid? I don't have to explain it to the English speaking readers! *^v^* Some time ago Myriam was so generous as to send me some packets of this instant drink, but I didn't drink it. I used it to... dye the doll's wig! *^v^*
Kool Aid can be used to dye the knitting yarn so I thought that I'd give it a go with a piece of lamb skin.

Metoda jest prosta, rozpuszczamy oranżadkę w garnku z wodą, wkładamy wcześniej zmoczoną i wyżętą perukę (musi być tyle wody, żeby ją zakryło), doprowadzamy wodę prawie do wrzenia, zdejmujemy z gazu, zostawiamy do wystygnięcia. Podczas gotowania wody można delikatnie zamieszać, ale nie wolno ugniatać futra, bo nam się sfilcuje... Potem wystarczy już tylko perukę porządnie przepłukać i zostawić do wysuszenia.
The method is easy, you just dissolve the powder in a pot of water (you need just the amount to cover the wig or skein of yarn), place the rinsed wig inside, turn the gas on and leave it on the stove almost to the moment of boiling. You can delicately stir the wig but do not knead it vigorously because it will felt... Remove the pan from heat and let it sit until it's cooled down. Then you need to rinse the wig thoroughly and that's it.

Wybrałam fioletową torebeczkę i smak winogronowy, i taki cudowny zapach unosił mi się po mieszkaniu przez cały wieczór... ~^^~ A taki kolor wyszedł mi po wysuszeniu:
I chose the violet packet and grape flavour, and all evening there was a beautiful grape smell around my house... ~^^~ The final colour placed on the natural fur is like this:


Bardzo podoba mi się efekt cieniowania, chociaż wyszedł on przypadkiem, bo miałam tylko jedną oranżadkę w kolorze fioletowym. Jak widać, Henrietta zmienia swój wizerunek, miała być małą dziewczynką w szkolnym mundurku... ~^^~
I really like the shading effect although it was a random result of me having only one packet of grape Kool Aid. As you can see Henrietta is changing her style, she was supposed to be a small girl in a school uniform, but my dolls know better... ~^^~


Jedno jest pewne, potrzebuję nowy zapas oranżadek, może moje amerykańskie koleżanki mnie wspomogą? ~^^~
One thing for sure, I really need a new supply of the Kool Aid, maybe some American friends could help me with that? ~^^~

***

Yadis, będę pamiętać o Twojej propozycji! *^v^*

9 comments:

 1. Niezmiernie oryginalny sposób farbowania. Jak na to wpadłaś?Efekt jest bardzo ciekawy. Kolor , kojarzy mi się z lawendą. Lawendowy elf..?
  Pozdrawiam.

  ReplyDelete
 2. Może jednak - jagodowa panienka.

  ReplyDelete
 3. Mi tam kojarzy się z koktajlem jagodowym^^Ciekawy efekt.Sama to bym na to nie wpadła^^W ogóle lubię filetowy i myślę że Henriettcie jest ładnie,chodź osobiście wolałam jej poprzednie wcielenie.

  ReplyDelete
 4. Ta lalka też mi się z czymś kojarzy, chociaż tym razem na pewno nie z Minge. Ciekawe, czy ludzie, którzy piją tą oranżadę, wiedzą, że jest ona w stanie trwale zafarbowac wełnę... ;]

  ReplyDelete
 5. Zabójczy efekt... ciekawe jaki wpływ na organizm ma ta oranżadka...:)

  ReplyDelete
 6. Not sure what the others are saying...but what colors do you need??? I can be that American friend to supply you with Kool Aid!!

  ReplyDelete
 7. Ha! Konserwant w plynie..
  W poprzednim poscie Henrietta wygladala jak Roszpunka vel Rapunzel z tymi imponujacymi warkoczami a teraz - ha, wersja punk!

  ReplyDelete
 8. i would be happy to help you send you some kool-aid. any particualr colors/flavors you want?

  i quite like how the wig came out even it it was because you only had one packet of kool-aid :)

  ReplyDelete